Starostlivosť o psíka

Kliešte u psov

Kliešte sú bezpochyby obávaný nepriateľ - nikto z nás nechce, aby sme našli kliešťa na našich psoch, ostatných domácich zvieratách alebo na nás samotných. Vedľa zrejmého "ICK" faktora, kliešte sú zlá správa, pretože môžu prenášať choroby a dokonca spôsobiť anémiu alebo ochrnutie. Ako majiteľ psa, by ste mali vedieť  o rizikách, prevencii a odstránení kliešťov. Pri správnej znalosti, môžete pomôcť ochrániť svojho psa pred hrozbou kliešťov.

 

 

O kliešťoch

Kliešte sú parazitné článkonožce, ktoré sa živia krvou svojich hostiteľov. Priťahuje ich teplo a pohyb, často vyhľadávajú cicavce - vrátane psov. Kliešte majú tendenciu schovávať sa vo vysokej tráve alebo rastlinách v zalesnených oblastiach, čakajúce na potenciálnych hostiteľov. Ako náhle je  hostiteľ nájdený, kliešť lezie na neho a pripojí svoje telo do kože hostiteľa. Po uzamknutí na mieste, sa kliešť neodpojí, kým jeho proces jedenia nie je kompletný. Kliešť môže pokračovať v kŕmení po dobu niekoľkých hodín až dní, v závislosti od typu kliešťa. Na psov, sa kliešte často pripájajú v štrbinách a / alebo v oblastiach s málo alebo žiadnymi vlasmi - typicky v a okolo uší, oblasti, kde sa vnútrajšky nôh spájajú s telom, medzi prstami, a vo vnútri kožných záhybov. Väčšina druhov kliešťov prechádza cez štyri štádiá - vajíčka, larvy, nymfy a dospelé. Všetky etapy mimo vajec prebiehajú pripojením k hostiteľovi pre krvnú múčku .V závislosti od druhu, môže životnosť kliešťa trvať niekoľko mesiacov až rokov, a dospelé samičky môžu položiť stovky až tisíce vajec naraz.

 

Nebezpečenstvo kliešťov

Aj keď sú známe prenášaním chorôb, nie všetky kliešte prenášajú chorobu - v skutočnosti, mnoho kliešťov ani nenesie ochorenia. Avšak, hrozba nákazy je vždy prítomná, ak ide o kliešte, a tieto riziká by mali byť vždy brané vážne. Väčšine prenášaných chorôb bude trvať niekoľko hodín, kým sa prenesú na hostiteľa, takže čím skôr je kliešť nájdený a odstránený, tým nižšie je riziko ochorenia. Medzi príznaky väčšiny chorôb prenášaných hmyzom sa zahŕňa horúčka a letargia, hoci niektorým môžu tiež spôsobiť slabosť, krívanie, opuchy kĺbov a / alebo anémia. Príznaky môžu trvať niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov. Niektoré kliešte môžu spôsobiť dočasný stav zvaný "kliešťové ochrnutie," čo sa prejavuje postupným nástupom ťažkosti pri chôdzi, ktoré sa môžu vyvinúť do ochrnutia. Tieto príznaky sa zvyčajne začínajú prejavovať po odstránení kliešťa. Ak spozorujete iné príznaky choroby u vášho psa, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára čo najskôr, aby mohlo začať riadne testovanie a nevyhnutné ošetrenie.

 

Nájdenie a odstránenie kliešťov z vášho psa

Ak chcete hľadať kliešťa u vášho psa, urobte tak pomocou rúk po celom tele, venujte osobitnú pozornosť ušiam a krku, kožným záhybom a ďalších štrbinám. Môžete pri tom použiť radšej gumové rukavice. Podrobne preskúmajte všetky oblasti rozhrnutím srsti, uistite sa, že ste vo veľmi dobre osvetlených miestnostiach (možno použiť aj baterku). V závislosti na druhu a štádiu života kliešťa, môže byť malý ako hrot ceruzky. Ak žijete v oblasti, kde kliešte prevládajúce, alebo váš pes trávi veľa času vo vysokých trávach alebo v zalesnených plochách, mali by ste skontrolovať či nemá kliešťa raz alebo dvakrát denne. Ak nájdete prisatého kliešťa, mali by ste ho okamžite odstrániť. Tu je návod, ako:

  1. 1. Používajte gumové rukavice na ochranu. Použite pinzetu alebo špeciálne navrhnutý nástroj pre odstránenie kliešťa z miesta jeho upevnenia. Toto odstránenie by sa malo uskutočniť tak blízko ku koži ako je to možné.
  2. 2. Buďte veľmi opatrní, aby nedošlo k priškripnutiu tela kliešťa, pretože to obsahuje baktérie a choroby.
  3. Vytiahnite kliešťa priamo von z kože pomaly a postupne (bez krútenia a otáčania). Časť kože vášho psa sa môže odtrhnúť s kliešťami, ale to je normálne.
  4. 3. Ak dôjde ku krvácaniu, použite ľahký tlak na plochu krvácania.
  5. 4. Po sňatí  kliešťa s ním zaobchádzajte opatrne. Zatiaľ čo niektorí ľudia dávajú prednosť odstráneniu kliešťa do záchodu, lepšie je ponechať kliešťa pre ďalšiu identifikáciu ochorení, ktoré prenáša. Umiestnite kliešťa do malého vzduchotesného obalu (ako fľaštička alebo pohár z piluliek). Označte nádobu dátumom a uložte pre prípad choroby, ku ktorej môže dôjsť, pretože identifikácia v prípade choroby môže byť rozhodujúca.
  6. 5. Ak sa časť hlavy prisatého kliešťa zdá byť ešte vo vnútri kože, pomocou pinzety ju opatrne vytiahnite. Ak niektorú časť z hlavy nemožno odstrániť, nebuďte znepokojení. Táto  by mala nakoniec odpadnúť a len zriedka spôsobuje ďalšie komplikácie.
  7. 6. Po odstránení prisatia, vyčistite kožu vášho psa v postihnutej oblasti jemným mydlom a vodou. Pozrite sa na toto miesto o niekoľko dní pre prípad ďalšieho podráždenia alebo infekcie.
  8.  

Neexitujú žiadne rýchlejšie spôsoby, ktoré môžu pomôcť zbaviť svojho hostiteľa kliešťa – ak sa  kliešť dobrovoľne neodpojí, zostáva až kým jeho proces kŕmenia nie je kompletný. NEPOUŽÍVAJTE, lak na nechty, vazelínu, alkohol alebo iné chemikálie. Tieto metódy nie sú efektívne a môžu byť skutočne škodlivé pre vášho psa.

 

Prevencia pre psov

Najlepší spôsob, ako chrániť svojho psa pred nebezpečenstvom kliešťov je udržať ho vášho psa na známom mieste. Ako bolo uvedené vyššie, sú potrebné rutinné kontroly na hľadanie kliešťov u vášho psa. Nájdenie skôr, ako sa kliešť stihne pripojiť, je užitočné, ale to nie je najpresnejšie metódou prevencie. Ak chcete znížiť počet kliešťov ukrývajúcich sa vo vašej záhrade, mali by ste kosiť trávu  a rastliny by mali byť úhľadne upravené. Môžete si tiež zvoliť na liečbu vonkajšej plochy pesticídy, ale uistite sa, že používate látku, ktorá je bezpečná pre psov a pokiaľ možno šetrná k životnému prostrediu.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako udržať kliešte mimo vášho psa je priamo aplikovať produkt  na prevenciu proti kliešťom určenú špeciálne pre psy. Ďalšou možnosťou je golier proti kliešťom. Niektoré produkty sú k dispozícii voľne, zatiaľ čo iné vyžadujú predpis. Sú schválené pre použitie pre psy, uvedomte si, že tieto výrobky obsahujú toxické zložky a je potrebné použiť ich  vždy podľa návodu. Nepoužívajte väčšie množstvo výrobku alebo nepoužívajte viac ako jeden súčasne. Vezmite na vedomie, že väčšina z týchto produktov sú vysoko toxické pre mačky. Porozprávajte sa so svojím veterinárom o najlepších možnostiach pre vášho psa v súvislosti k životného štýlu. Tiež si uvedomte, že nie všetky výrobky budú vyhovovať pre každého psa, tak trochu  metóda pokusov a omylov môže byť v poriadku. S primeraným množstvom vedomosti, môžete pomôcť poraziť obávaného kliešťa a chrániť svojho psa, svoju rodinu a seba pred nebezpečenstvom chorôb prenášaných hmyzom.

Starostlivosť o srsť

Rovnako, ako ľudské vlasy, aj srsť psa potrebuje vhodnú údržbu, dobre zvolenú kozmetiku a šetrné zachádzanie. Veď srsť psa má byť jeho ozdobou !

Srsť je potrebné udržovať v čistote, pravidelne a dôkladne česať. A s tým je najlepšie začať hneď, ako náhle si prinesieme šteniatko domov. Starší pes si ťažko zvyká na česanie, krúti sa, oháňa sa zubami, uteká a zažíva stres. Pokiaľ naučíte svojho psa, že česanie je súčasťou jeho života od malička, bude to rešpektovať. Vôbec nevadí, že má ešte krátke, riedke a jemné šteňacie chĺpky, hlavné je, že si zvykne na to, že po jeho tele prechádza kefa alebo hrebeň.

Často sa môžeme stretnúť so psíkmi na povrch učesanými, ale vo vnútri srsti so splstenými plackami a v najhoršom prípade s podráždenou, zapálenou kožou a lupinami. Takému psíkovi sa v srsti zachytáva špina aj vlhkosť a týmto sa vytvára raj pre cudzopasníky čo spôsobuje psíkovi nepríjemné svrbenie. Takýto psík vyzerá zanedbane a môže aj značne zapáchať. Hlavne na jar, v dobe výmeny srsti je potrebné častejšie a dôkladnejšie psíka vyčesávať.

Česanie je činnosť, ktorá upevňuje vzťah majiteľa so psom! To, ako hladkáte svojho psíka pri česaní po celom tele, upevňuje Vašu pozíciu vodcu svorky. Navyše si psík zvykne na dotyky Vašej ruky, takže je s ním jednoduchšia spolupráca napr. pri ošetrovaní. Ľahšie odhalíte pri tejto procedúre aj to nemilé, ako sú cudzopasníky, rôzne anomálie na koži, či pod ňou a pod. a to môže Vášmu psíkovi zachrániť aj život !

A ďalej sú tu plemená psov, ktorým sa stará odumretá srsť tzv. trimuje čiže vytrháva a napomáha rastu novej srsti.

U drsnosrstých psov neprebieha zmena hustej zimnej srsti na ľahkú letnú. Keď ich pevná krycia srsť dosiahne určitú dĺžku, tak odumrie a nová dorastie v rovnakej sile aj v lete. Trimovanie tento proces podporuje, povzbudzuje rast novej srsti a tým zlepšuje jej kvalitu. Pokiaľ je srsť u drsnosrstého psa ostrihaná, stráca svoju ochrannú schopnosť a veľmi často sa výrazne zvlní. U farebných teriérov dochádza k vyblednutiu farieb, lebo najviac pigmentu sa nachádza na konci chlpov, ktoré sú ostrihané.

U jedincov, ktorých srsť je atypicky mäkká, je lepšie sa trimovania vzdať, aby sme psíka zbytočne netrápili šklbaním ešte nezrelej srsti. Takého psíka môžeme ostrihať. Ide samozrejme len o výnimky.

Starostlivosť o uši

K bežnej starostlivosti o uši patrí používanie čistiacich olejčekov, ktoré uši čistia, rozpúšťajú ušný maz a pritom nenarušujú citlivé prostredie zvukovodu.

Starostlivosť o uši je u každého psa rozdielna. Niektorí psi nemajú s ušami problémy nikdy, celý život prejdú s ružovo zafarbeným zvukovodom, iní zase trpia na zvýšené množstvo ušného mazu, špiny, zápalov a zarastené uši. O uši jedného psa sa majiteľ nemusí vôbec starať, uši druhého psa zase musí stále kontrolovať, omývať, čistiť a ak je potrebné aj liečiť. Každý by mal svojmu psovi uši kontrolovať pravidelne, ale čistiť ich len keď to treba, aj prehnaná starostlivosť môže uškodiť.

Chlpy v psích ušiach sú samotnou kapitolou v starostlivosti o ucho psa. Zase záleží predovšetkým na jedincovi plemennej príslušnosti psa. Sú plemená psov napr. shih-tzu, pudel, bradáč a pod. ktorým prerastá srsť v ušiach. Táto mŕtva srsť tvorí chuchvalce, zvukovod upcháva a je naozaj potrebné túto srsť vytrhať. Mnohí majitelia svojmu psíkovi radšej túto srsť odstrihnú v domienke, že vytrhávanie psa bolí, a to je veľmi zlé. Nemajte strach, srsť, ktorá sa z ucha vytrháva je odumretá. Psíka to ťahá a väčšine psov je to nepríjemné, ale ide len o chvíľku nepohodlia. Odstrihnutá srsť môže spôsobiť nepríjemné problémy, odstrihnuté kúsky srsti môžu spadnúť do ucha a spôsobiť zápaly, dorastajúce ostré chlpy môžu prerásť do opačnej strany ucha a opäť spôsobiť bolestivé zápaly.

Starostlivosť o pazúriky

Rovnako ako ľuďom dorastajú nechty, tak aj psom dorastajú pazúriky. Pokiaľ si ich pes sám prirodzene pri pohybe neobrúsi, musí zasiahnuť človek a pazúriky psovi skrátiť.

Pokiaľ má psík pazúriky príliš dlhé, deformujú sa, stáčajú sa, mení sa uhol pre položenie labiek, nedovoľujú psovi vykonávať správny pohyb, pes vydáva pri pohybe väčšiu námahu, zle stavia svoje končatiny a zle tlmí nárazy. V neposlednej rade, ostré pazúriky dokážu nepríjemne poškrabať ako majiteľa tak aj nábytok a pod.

Starostlivosť o oči

Aj psíkom slzia oči a tvoria sa im kapríky, ktoré stačí utierať suchou alebo vlhkou handričkou nie vatou,  lebo jej vlákna sa môžu uchytiť v oku psa.

Oči ovplyvňuje viac faktorov, napr. plemenná príslušnosť, vek psa, prostredie v ktorom žije, ročné obdobie a pod.

Napr.  veľké množstvo kože väčšinou spôsobí, že je spodné viečko povolené, odhalí spojivku, do ktorej ľahko napadá nečistota z okolia, prach z ciest a pod.
Obecne sa dá povedať, že veľké sklony k problémom s očami majú psi s okrúhlym okom, menej zamoreným a uloženým tak, že sa akoby díva dopredu. Taký psík by sa mal vyhýbať prostrediu, kde hrozí mechanické poranenie oka, ako sú kríky, vysoké trávy a pod.
Ďalej sú to psi s dlhou srsťou, ktorým padajú chlpy do očí, alebo oči priamo dráždia. Pokiaľ stretnete psíka s gumičkou, alebo mašľou, nemusí to mať len estetický dôvod, ale majiteľ tak môže chrániť oči svojho psa pred dráždením a poranením očí chlpmi. Psa treba naučiť nechať si gumičku, veľa psov to zo začiatku vníma ako nepríjemnosť. Pokiaľ Váš psík nerád nosí gumičku a chlpy nepríjemne zasahujú do očí, dráždia ich, najlepším riešením je, tieto chĺpky odstrihnúť, aby sa predišlo dráždeniu.
Výtok z očí môžete pozorovať aj u šteniatok v čase výmeny zubov, keď sú ďasná opuchnuté a prekrvené, vtedy oko reaguje na to, čo sa deje v jeho tesnej blízkosti.
Výtoky u starých psov, v tomto prípade súvisia s vekom napr. zákaly, to už nemôžete ovplyvniť a záleží na tom, či Váš veterinár odporučí nejakú liečbu.
Veľmi podstatné je prostredie v ktorom sa pes pohybuje. Predstavte si prašné ovzdušie v meste a čistý horský vzduch. Veľmi náročné bývajú obdobia jari a s ním spojené pele , keď dozrievajú trávne semená, ktoré dokážu spôsobiť naozaj veľké škody.
Ľahké výtoky očí je možné liečiť aj domácimi prostriedkami napr. môžeme psíkom vytierať oči, alebo urobiť výplach vývarom z čierneho čaju, harmančeku, repíku, alebo iba prevarenou vodou.

Samozrejme pokiaľ psík oko bolestivo žmúri a výtok z oka je hnisavý, trpí svetloplachosťou, otiera si neustále oči, má červené spojivky, neváhajte a navštívte veterinára ! Bez vyšetrenia veterinára nikdy nenasadzujte žiadne očné mastičky! Zlepenú srsť v okolí oka je potrebné pravidelne umývať, pretože sa môže stáť živnou pôdou pre množstvo infekcií !

Starostlivosť o tlamu a zuby

Zdravá ústna dutina a jej hygiena sú dôležité pre zdravie a pohodu každého zvieratka. V neposlednej rade aj pre pohodu ľudí, pretože zápach vznikajúci pri zlej starostlivosti, odpudzuje hlavne nás ľudí a tým negatívne narušuje naše vzťahy s domácimi miláčikmi. Sú psi, ktorí s tým nikdy nebudú mať problémy a potom sú psi, ktorých problémy so zubným povlakom a kameňom trápia celý život  aj cez všetky snahy svojich pánov.

Pokiaľ má Váš psík takéto problémy, poraďte sa o prevencii a liečbe so svojim veterinárnym lekárom.

Najväčší problém býva zubný kameň. Ten sa najčastejšie vytvára na posledných zuboch črenových, prvých stoličkách hornej čeľuste a na špicákoch, postupne sa potom rozširuje na ostatné zuby. Rozmiestnenie a sila kameňa sa odvíja od mechanizmu hryzenia, dnešní psi namáhajú svoje zuby oveľa menej ako ich predkovia. Veľa psov sa kŕmi len granulovanou stravou a  výrobcovia tvrdia, že granule sú navrhované tak, aby posilnili účinok kusania a tým čistili zuby. V minulosti to boli kosti, ktoré čistili psím predkom zuby.

Jedno platí stále KUSAŤ, KUSAŤ, KUSAŤ, dnešný trh ponúka plno žuvacích dobrotiek a dokonca aj hračiek, ktorých kusaním by si mali naši psíkovia zuby čistiť. Zubný kameň narušuje zuby, narušuje ďasná ( krvácanie), odtlačuje ich a tým sa zuby uvoľňujú až vypadávajú.

Ako na zubný kameň ?
Prvým krokom je, preventívne dávať psíkovi dobrotky alebo doplnky stravy, ktoré psa nútia kusať, kusať, kusať a tým sa sám zbavuje zubného povlaku.
Druhým krokom je mechanické čistenie zubov. Čistením zubov narušíte alebo z väčšej časti odstránite zubný povlak a tým o dosť obmedzíte priestor pre ukladanie zubného kameňa.
S čím čistiť zuby?
Zubné kefky pre psov poprípade detské zubné kefky.
Gumové prsty s hrubou plôškou, gumový prst si nasadíte na svoj ukazovák.
Špeciálne zubné pasty pre psov, na trhu je veľa druhov a príchutí. Čistenie zubnou kefkou vyžaduje nácvik, najlepšie je začať od šteniatka alebo  od zvyknutého psíka, ktorý si to bez problémov nechá.

V poslednej dobe sa stretávame s novým problémom, a to predovšetkým u malých plemien psov. Ide o to, že trvalé zuby nevytlačia mliečne, ale rastú spolu. Pokiaľ mliečne zúbky držia, treba tieto zúbky čím skôr dať vytrhnúť veterinárom.
Zubné kazy sa u psov vyskytujú ojedinele. Ak sa objavia je za potreby navštíviť psieho stomatológa. Väčšinou sú na stoličkách. Záleží na veterinárovi, ako rozhodne, či je lepšie zub plombovať alebo rovno vytrhnúť.

Mliečne zuby začínajú rásť okolo tretieho týždňa veku šteňaťa. Počet mliečnych zubov je 28. Mliečne zuby psom vypadávajú a menia sa za trvalé v období 3 – 7 mesiacov veku. Trvalý chrup psa má celkom 42 zubov. U väčších plemien dochádza k výmene zubov skôr ako u plemien malých. Trvalé zuby sú väčšie ako mliečne zuby.

Skus je pojem, ktorý označuje vzájomné postavenie hornej a dolnej čeľuste. Rozlišujeme skus  nožnicový, kliešťový, predkus, podkus a nepravidelný skus.

Chlpatí psi to majú v tomto ohľade ťažšie, nakoľko dokážu so svojich fúzov nazbierať neuveriteľné veci. Jedná sa hlavne o zvyšok potravy. Psíka s dlhými, alebo dlhšími chlpmi by mal majiteľ kontrolovať, fúzy vyčesať, čistiť, utierať a umývať. Krátkosrsté plemená majú v tomto ohľade výhodu, lebo sa na ich pysky a okolie tlamy nenachytajú toľko nečistoty. Pre všetkých psíkov však platí rovnako, že sa v zadnej polovici spodného pysku môžu tvoriť takzvané záhyby kože, ktorá pripomína podkasanú látku. V tomto priestore zostávajú zbytky slín a potravy a opäť sa tam tvorí živá pôda pre kvasinky a baktérie.

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad viditeľné, pes nás na podobný problém upozorní sám, otieraním tlamy o zem a rôzne predmety v svojej blízkosti, v horšom prípade psovi zapácha tlama natoľko, že jeho spoločnosť začína byť neúnosná. V tomto prípade je treba tlamu umyť a následne usušiť, pokiaľ je treba tak nájsť postihnuté miesto a natrieť mastičkou. Pokiaľ by sa rozvinul zápal kože, je na veterinárovi akú mastičku Vám pre psa predpíše

Ako sa starať o psích deduškov?

Podobne ako ľudia, starnú aj zvieratká. Tie z toho síce majú menej komplexov, ale ani im sa nevyhýbajú problémy s pokročilým vekom. Známy výrok, že "jeden ľudský rok je sedem zvieracích rokov", nie je úplne presný. Veľké plemená ako dogy,  sú"dôchodcovia" už vo veku 6-7rokov, kým malé plemená ako yorkširský teriér, sa považujú za seniorov až od 10 rokov vyššie. Na čo sa musíme pripraviť, keď náš miláčik prekročí tento vek? Jedným zo znakov staroby je, podobne ako u ľudí, aj u psov, šedivenie. U psov sa však väčšinou na bielo sfarbujú chlpy okolo papuľky alebo kolo očí. Druhým znakom je zhoršenie kvality srsti. Môže sa stať matnou a naježenou. Je to spôsobené zhoršenou produkciou mazu. Ako to riešiť? So šedivením asi nič nespravíme, ale vzhľad srsti môžeme zlepšiť tým, že psíka budeme častejšie česať, aby sme stimulovali produkciu kožného mazu. Veterinár nám môže odporučiť šampón na ošetrenie suchej pokožky. S vekom sa psík"spomalí". Už ho tak nebaví hrať sa a naháňať za loptičkou, väčšinu dňa prespí, alebo aspoň preleží. To, že mu pohyb robí problémy, uvidíme aj na tom, že sa mu ťažšie vstáva, či líha, alebo chodí po schodoch. Za všetko môže artritída, ktorá postihuje kĺby, svaly a šľachy na labkách, ale aj na krku, či chrbtici. Nedostatok energie u zvieracích starčekov však môže byť spôsobený aj nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy, príp. zníženou funkciou pľúc. Ako to riešiť? V súčasnosti je na trhu dostatok medikamentov, ktoré dokážu uľahčiť a zlepšiť problémy a nepohodlie pri artritíde. Samozrejme, od psíka už nemôžeme chcieť, aby nám aportoval loptičku, ale pokojné prechádzky mu  nepochybne prospejú. Navyše sa tak udržiava zdravé srdce a svaly tak neochabnú. S postupom času sa na chlpáčových očiach vytvorí biely alebo tmavomodrý povlak. Je znakom zákalu, ktorý psa síce nemusí úplne pripraviť o zrak, ale napriek tomu mu zhoršuje videnie. Často si môžeme všimnúť že pes začne narážať do rôznych  miesť v dome, nedokáže si nájsť vodu alebo krmivo, vystrašia ho neočakávané zvuky. To všetko je znakom toho, že vek sa u nášho chlpáča prejavil aj problémom s očami. Ako to riešiť? Niektoré zákaly sa dajú riešiť liekmi alebo operáciami. Otázne je, či narkóza vo vysokom veku nie je pre psa väčším nebezpečenstvom, ako samotný problém so zrakom. Máme problémy psa zobudiť zo spánku, alebo sa vyľaká, keď k nemu pristúpime odzadu? Je možné, že pomaly stráca sluch. Je to typický znak starnutia u našich štekajúcih miláčikov a môže viesť až k úplnej hluchote. Ak si však chceme byť istý, že za tým nie je iný problém, môžeme psa nechať vyšetriť u veterinára, aby vylúčil infekciu, nádor či cudzie teleso v uchu. Ako to riešiť? Keď nám psík ohluchne, musíme naňho dáviať viac pozor. Najmä vonku, aby nevbehol pod auto. Psy sa však veľmi dobre dokážu adaptovať na signály rukou alebo pohybom. To by sme ich mali už v mladšom veku.